15. leden
středa, 2025
800 let od vydání Zlaté buly sicilské
Místo konání: Praha
Od: 27.09 00:00 Do: 30.09 00:00
Druh: Výstava
Zlatá bula sicilská bude krátce vystavena v Národním archivu v Praze
U příležitosti 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské zpřístupní Národní archiv zcela mimořádně široké veřejnosti originál tohoto unikátního dokumentu, a to společně s dalšími dvěma listinami Fridricha II., vydanými ve stejný den, tedy 26. září 1212 v Basileji a opatřenými rovněž zlatými pečetěmi. Společně s těmito listinami bude vystavena i listina, vydaná Karlem IV. dne 7. dubna 1348 v Praze zpečetěná také zlatou pečetí, v níž potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské. Výstava vzácných archiválií proběhne ve dnech 27. až 30. září 2012 od 10:00 do 18:00 v sídle Národního archivu, Archivní 4, Praha 4 – Chodovec.
Doprovodné akce u příležitosti 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské
Kromě krátkého vystavení významných listin včetně Zlaté buly sicilské připravil Národní archiv ve spolupráci s Historickým ústav Akademie věd ČR a Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity ještě doprovodné akce určené veřejnosti:
Odborné kolokvium
Akce je určená odborníkům, kteří budou diskutovat na téma shodné s názvem výstavy - Zlatá bula sicilská, 1212. Mezi realitou a mýty.
Přednáškový sál Národního archivu, Archivní 4, Praha 4 – Chodovec. Zahájení v 13.30 hodin.
Přednášející: Lenka Bobková, Denko Čumlivski,
Christian Fridl, Martin Wihoda, Josef Žemlička
Popularizační přednášky
Popularizační přednášky jsou určeny pro širokou veřejnost. Vystoupí významní čeští historici, specialisté, zabývající se obdobím raného a vrcholného středověku. Přednášky se konají vždy v sídle Národního archivu, Archivní 4, Praha 4 – Chodovec.
Přemysl Otakar I. a jeho vztahy k římským vládcům
prof. PhDr. Josef Žemlička, Dr.Sc.
27. 9. 2012 16:30 hod., Přednáškový sál
Josef Žemlička je respektovaným českým historikem. Vede oddělení dějin středověku Historického ústavu Akademie věd České republiky, působí mj. i v Centru medievistických studií, přednáší vysokoškolským studentům v rámci semináře středověkých dějin Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ve své výzkumné a publikační činnosti se mj. specializuje na problematiku počátků a rozmachu přemyslovského státu v kontextu evropských dějin, na dějiny měst, otázky středověkého osídlení či formování šlechty.
Zlatá bula sicilská: Místo paměti nebo prostor k zamyšlení
Prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D.
28. 9. 2012 10:00 hod.
Martin Wihoda studoval v Brně, Würzburku a Marburku. Nyní na Masarykově univerzitě přednáší obecné dějiny středověku. Jeho vědecký zájem je soustředěn na proměny středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku. Je autorem dvou vědeckých monografií o Zlaté bule sicilské.
Zlatá bula sicilská – součást fondu Archiv České koruny. Místa uložení a péče o fyzický stav v letech 1212 – 2012
PhDr. Denko Čumlivski
28. 9. 2012 13:00 hod.
Denko Čumlivski je dlouholetým odborným správcem řady archivních souborů Národního archivu, mj. i Archivu České koruny, Kapituly vyšehradské či Archivu pražského arcibiskupství. Zabývá se systematicky obdobím středověku a raného novověku.