26. duben

pátek, 2024

Po
Út
St
Čt
So
Ne
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Sv. Anežka Česká – princezna a řeholnice

25.03
25.11

Místo konání: Praha

Od: 25.11 00:00 Do: 25.03 00:00

Druh: Výstava

Web

V působivých prostorách Anežského kláštera vám výstava věnovaná české světici přiblíží mimo jiné i františkánskou řeholi, která ovlivnila Anežčino rozhodnutí zapojit se do služeb chudým a trpícím.

Výstava cíleně počítá s působivostí objektu, v němž bude uspořádána. Anežský klášter je významný exponát sám o sobě. Jde o první gotickou stavbu v Praze. Byl založen sv. Anežkou za pomoci jejího bratra krále Václava I. kolem r. 1231 jako první klášter klarisek severně od Alp, který byl od počátku netradičně spojen s přilehlým klášterem menších bratří. Jedna z velkolepých chrámových prostor kláštera byla zamýšlena jako oficiální pohřebiště Přemyslovců.
 

Založení kláštera a špitálu k ošetřování nemocných bylo unikátní především v tom, že vneslo do Čech ideály nově vzniklého františkánského hnutí s jeho stěžejní myšlenkou úcty a lásky ke každému člověku, zvláště k chudým a trpícím. Kromě řádového života zde byla rozvíjena první systematická charitativní služba na našem území, která posléze vyústila v založení nového mužského řádu na pomoc potřebným, jediného specificky českého řeholního uskupení, Řádu křižovníků s červenou hvězdou. Anežčin klášter i přes historické pohromy byl významným duchovním centrem ovlivňujícím dějiny našeho národa. Po zrušení Josefem II. v roce 1782 docházelo k postupné destrukci, od totální zkázy tento skvost gotické architektury na konci 19. stol. zachránila Jednota pro obnovu kláštera blahoslavené Anežky. Po renovaci od r. 1963 sídlí v historickém objektu Národní galerie s jednou ze svých expozicí.
 

V této souvislosti budou poprvé vystaveny některé zajímavé nálezy z rozsáhlého archeologického výzkumu ve 20. stol., zvláště pak původní architektonické prvky z doby výstavby kláštera, jako je kupř. hlavice jedné z přípor svatyně Salvátora zdobená drobnou hlavou řeholnice, obecně považované za zpodobení sv. Anežky. Dále i některé dobové artefakty přibližující každodenní život v klášteře.
 

Výstava se dále zaměří na přiblížení františkánské řehole, která v ženském pojetí pod osobním vlivem sv. Kláry významně ovlivnila Anežčino celoživotní rozhodnutí. Poprvé budou vystaveny nejstarší dochované opisy čtyř listů z korespondence obou žen. Přitom nelze opomenout Anežčino nezištné zapojení do služby chudým a trpícím, které mělo být pro její klášter typickým a představovalo středobod jejího životního nasazení. Klíčové momenty z dějin kláštera a služba potřebným včetně Anežčina zápasu o udržení přísné chudoby sester žijících v klášteře a následné založení špitálního Řádu křižovníků s červenou hvězdou jako jediné typické české řehole budou doloženy řadou rukopisů z domácích i zahraničních zdrojů.
 

Výstava se zaměří také na Anežčinu beatifikaci, která byla v r. 1874 předstupněm pozdější kanonizace. Oživený zájem o jednu z nejslavnějších českých světic bude přiblížen reprezentačním výběrem děl poslední čtvrtiny 19. stol. a začátku 20. stol., zejména z dílny J. V. Hellicha a Josefa Václava Myslbeka.

Nelze opomenout ani neutuchající snahu o Anežčinu kanonizaci: Od neúspěšných snah Lucemburků v době, kdy byli na českém trůně, až po úspěšné vyvrcholení celého procesu v přelomovém roce 1989. Také tyto snahy budou připomenuty díly se svatoanežskou tématikou v různých staletích dokumentujícími neutuchající úctu k této výjimečné české ženě (14. – 20. stol.).
 

Opomenuty nebudou ani osobnosti dalších dvou šlechtičen sv. Alžběty Uherské a sv. Hedviky, žen s podobným životním zaměřením jako sv. Anežka, které navíc pojil příbuzenský vztah. Mezi uměleckými díly budou zastoupena zejména středověká zobrazení vyzdvihující charitativní aspekt jejich služby. K výstavě bude vydán katalog shromážděných exponátů včetně mnoha dalších děl, která z různých důvodů není možné prezentovat přímo na výstavě. Bude to první pokus o vytvoření uceleného přehledu svatoanežské tématiky ve výtvarném umění a uměleckém řemesle.

Život sv. Anežky >>>

Doprovodný program ke stažení >>>