12. červen

středa, 2024

Po
Út
St
Čt
So
Ne
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Videorozhovory s představiteli církví a ministrem kultury

Ptali jsme se ministra kultury Jiřího Bessera a představitelů církví a židovské obce na otázky spojené s podporou církevní turistiky v České republice.

Záměrem komunikační strategie značky MAGNI je představit Českou republiku nejen jako zemi památek a křesťanské tradice, ale jako destinaci, na jejímž území se koná pestré množství ekumenických akcí všeho druhu. Česká republika je tak destinací, která je prezentována jako "toleranční", kde se po letech prolíná tolerance náboženského vyznání, viz Majestát Rudolfa II.. Návštěva České republiky umožňuje setkání s různými směry křesťanství ve vší pestrosti a s jedinečnou koncentrací židovské obce v Evropě. Na území České republiky působí celá řada církví, které vedle bohoslužebné tradice se angažují v celé řadě aktivitách a organizace kulturně-společenských akcí, které je možné při návštěvě České republiky navštívit (např. u příležitosti výročí významných osobností apod.)

Státní správa vítá emancipaci církví a na nejvyšší státní úrovni dává tomu pozornost. Příkladem jsou tři návštěvy papeže za posledních dvacet let (Jan Pavel II., Benedikt XVI.), kterých se zúčastňují čelní představitelé státu a uskutečnili se veřejné bohoslužby za účasti několika tisíc lidí (Velehrad, Stará Boleslav, Praha). V neposlední řadě se očekává návštěva papeže u příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Videorozhovory byly natočeny s následujícími osobnostmi církevního i veřejného život

 • MUDr. Jiří Besser
  ministr kultury České republiky

 

 • Mons. ThLic. Dominik Jaroslav Duka OP
  arcibiskup pražský

 

 • Mrg. Joel Ruml
  synodní senior Českobratrské církve evangelické

předseda Ekumenické rady církví

 

 • ThDr. Tomáš Butta, Th.D.
  patriarcha Církve československé husitské

 

 • doc. ThDr. Kryštof, PhD.
  arcibiskup pražský
  metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

 

 • JUDr. Tomáš Kraus
  tajemník Federace židovských obcí v ČR

 

Jednotlivá videa budou k dispozici v průběhu týdne zde na blogu.